LG OLED65G64LW (6Yr) - Pre Order
65 inch OLED Evo 4K Ultra HD HDR Smart TV (Wall bracket version)
LOWEST PRICE GUARANTEED!
NO ADDED DUTIES
3,399
LG USG10TY Soundbar Free with selected TV
This is a special order item – delivery may be slightly longer than our normal service.
SPECIAL OFFER!
6 YEAR GUARANTEE INCLUDED
6 YEAR GUARANTEE INCLUDED - What you get
Full parts and labour cover
If your unit goes wrong we'll fix it. No quibbles and no fuss. (Excludes projector bulbs)
Like for like machine replacement if unit is unrepairable
Terms and Conditions
DELIVERY – FROM FREE
View delivery options
Collect In Store
Available 3-5 days
5-7 Day Delivery
2.99
5-7 Days
5-7 Day Delivery
LOWEST PRICES GUARANTEED!
LOWEST PRICES GUARANTEED
T&Cs apply - see here
Discreet TV that’s bursting with talent
Next level picture – Hyper Radiant Colour Technology
Taking LG’s premium Primary RGB Tandem 2.0 panel as its basis, this LG 65 inch TV delivers truly stunning brightness and picture contrast. Featuring Brightness Booster Ultra, this intensely bright panel is an incredible 3.9 times brighter than the B6 model and an impressive 20% brighter than last year’s G5 model. The result is incredible colour realism and depth – even in brighter rooms.
Anti-reflection screen technology for a clearer image
Picture perfection, with Alpha 11 AI Processor Gen 3
Sleek, Gallery style
A master with movies
Fitted with a native 120Hz display, bright screen and host of HDR enhancements, including Dolby Vision, this LG 65 inch OLED TV delivers cinematic smoothness and colour depth. For the very best experience, Filmmaker Mode with Ambient Light Compensation lets you enjoy cinematic vision in all lighting conditions, exactly as the director intended, right down to using the correct aspect ratio, colour and frame rate.
Geared up for gaming
With its wide range of gaming enhancements, LG once again remains the first choice for many gamers. With a response time of less than 0.1ms, it’s super-fast to react to your every move. LG’s Game Optimiser gets you quick access to important settings. This model now supports 4K 120Hz game streaming from NVDIA’s GeForce Now. HDMI 2.1 connections ensure support for 4K 165Hz gaming from PCs and 4K 120Hz gaming consoles. Certified by Dolby Vision for Gaming, NVIDA G-SYNC and AMD FreeSync Premium, you can enjoy tear-free and stutter-free gaming, with minimal lag.
Smooth and spacious sound
A sound upgrade – compatible with Dolby Atmos FlexConnect
LG webOS 26 for faster and smoother Smart TV
*Future OS updates may not contain all features, due to potential TV hardware constraints.
AI makes operation easier than ever
Experience the pinnacle of TV design and performance, with the wall-mounted LG OLED65G64LW.
STAND NOT INCLUDED
Remote Control Included: Yes
Remote Control Types: Magic Remote, Smartphone Control
Lighting
Technical Specifications
Compatibility
Screen
Screen Resolution: 4K Ultra HD
Screen Size 65 Inches
Screen Technology: OLED
Picture Quality
Backlit: OLED
Response Time: 0.1000 ms
Panel Bit Depth: 10-bit
Pixel Resolution: 3840 x 2160
HDR Formats: Dolby Vision, HDR10, HLG
Panel Frequency (Hz): 120Hz Native (VRR 165Hz)
Motion Processing: OLED Motion
Display
Smart Features
Operating System: webOS 26
Full Internet Browser: Yes
Gaming Feature
Connectivity
Inputs: Ethernet (RJ45) x 1, F-Type (Satellite) x 1, HDMI x 4, RF Coaxial (Aerial) x 1, USB-A x 3
Outputs: HDMI eARC x 1, Optical Digital x 1
USB Speed: 2.0
USB Function: Media Reader, Playback
Wireless Connectivity: Wi-Fi, Apple AirPlay, Bluetooth Output
Guarantee
Richer Sounds extended guarantee: 6 Year TV Guarantee - Free
Manufacturer's guarantee: 1 Year
General
Processor: a11 AI Processor 4K Gen3 - Quad Core
Dimensions
Box Dimensions (mm): W 1600 x H 970 x D 172
Maximum Stand Width (mm): 485 mm
Wall Mount Required: Flush Fit Bracket Included
Dimensions Excluding Stand (mm): 1441 x 826 x 24
Dimensions Including Stand (mm): 1441 x 865/910 x 263
Weight
Weight With Stand: 27.3 kg
Weight Without Stand: 22 kg
Weight (kg): 27.30
Tuner
Twin Tuners: No
Audio
Speakers: 4 x 10W + 20W Woofer
Audio Enhancement a11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix), Clear Voice Pro, LG Sound Sync
Features
Upscaling: a11 AI Super Upscaling 4K
Dolby Type: Dolby Atmos
Works With: Apple HomeKit, Google Home
Energy Consumption
Energy - kWh/1000h: 77 kwh
Energy Efficiency Rating: E
Energy - HDR kWh/1000h: 262 kwh
HDR Energy Efficiency Rating: G
Power Consumption - Standby: 0.5W