LG OLED77C64LA (6Yr) - Pre Order ETA May
77 inch OLED Evo 4K Ultra HD HDR Smart TV
LOWEST PRICE GUARANTEED!
NO ADDED DUTIES
3,999
This is a special order item – delivery may be slightly longer than our normal service.
6 YEAR GUARANTEE INCLUDED
6 YEAR GUARANTEE INCLUDED - What you get
Full parts and labour cover
If your unit goes wrong we'll fix it. No quibbles and no fuss. (Excludes projector bulbs)
Like for like machine replacement if unit is unrepairable
Terms and Conditions
DELIVERY – FROM FREE
View delivery options
Collect In Store
Available 3-5 days
5-7 Day Delivery
2.99
5-7 Days
5-7 Day Delivery
LOWEST PRICES GUARANTEED!
LOWEST PRICES GUARANTEED
T&Cs apply - see here
A major step forward
With a big step up in screen technology, the LG OLED77C64LA marks a step-change for the C-series. Now fitted with a Primary RGB Tandem panel, with Hyper Radiant Colour Technology, this cinematic LG TV is significantly brighter, with richer colour and the most lifelike image from an OLED C-series to date. The native 120Hz screen and fast response time also make it great for gaming. The latest webOS with multi-AI architecture makes Smart TV the most intuitive and user-friendly yet.
Next level picture – Hyper Radiant Colour Technology
Taking LG’s premium Primary RGB Tandem panel as its basis, this LG 77 inch TV delivers truly stunning brightness and picture contrast. Featuring Brightness Booster, this intensely bright panel is an incredible 3.9 times brighter than the B6 model and a big step up on the smaller C6 models. The result is incredible colour realism and depth – even in brighter rooms.
Primary RGB Tandem screen tech for improved brightness and colour
Anti-reflection screen technology for a clearer image
Working in conjunction with the Hyper Radiant Colour Technology, this 77 inch LG OLED TV features an anti-reflection screen surface. Earning the industry-first Reflection Free Premium certification from Intertek, the screen now displays the Perfect Blacks and Perfect Colours that the best OLED screens are renowned for, even in brightly lit rooms.
Picture perfection, with Alpha 11 AI Processor Gen 3
A master with movies
Fitted with a native 120Hz display, bright screen and host of HDR enhancements, including Dolby Vision, this LG 77 inch OLED TV delivers cinematic smoothness and colour depth. For the very best experience, Filmmaker Mode with Ambient Light Compensation lets you enjoy cinematic vision in all lighting conditions, exactly as the director intended, right down to using the correct aspect ratio, colour and frame rate.
Geared up for gaming
With its wide range of gaming enhancements, LG once again remains the first choice for many gamers. With a response time of less than 0.1ms, it’s super-fast to react to your every move. LG’s Game Optimiser gets you quick access to important settings. This model now supports 4K 120Hz game streaming from NVDIA’s GeForce Now. HDMI 2.1 connections ensure support for 4K 165Hz gaming from PCs and 4K 120Hz gaming consoles. Certified by Dolby Vision for Gaming, NVIDA G-SYNC and AMD FreeSync Premium, you can enjoy tear-free and stutter-free gaming, with minimal lag.
AI-enhanced sound
LG webOS 26 for faster and smoother Smart TV
*Future OS updates may not contain all features, due to potential TV hardware constraints.
AI makes operation easier than ever
Make the leap to premium OLED TV, with the LG OLED77C64LA.
Remote Control Included: Yes
Remote Control Types: Magic Remote, Smartphone Control
Lighting
Technical Specifications
Compatibility
Screen
Screen Resolution: 4K Ultra HD
Screen Size 77 Inches
Screen Technology: OLED
Picture Quality
Backlit: OLED
Response Time: 0.1000 ms
Panel Bit Depth: 10-bit
Pixel Resolution: 3840 x 2160
HDR Formats: Dolby Vision, HDR10, HLG
Panel Frequency (Hz): 120Hz Native (VRR 165Hz)
Motion Processing: OLED Motion
Display
Smart Features
Operating System: webOS 26
Full Internet Browser: Yes
Gaming Feature
Connectivity
Inputs: Ethernet (RJ45) x 1, F-Type (Satellite) x 1, HDMI x 4, RF Coaxial (Aerial) x 1, USB-A x 2
Outputs: HDMI eARC x 1, Optical Digital x 1
USB Speed: 2.0
USB Function: Media Reader, Playback
Wireless Connectivity: Wi-Fi, Apple AirPlay, Bluetooth Output
Guarantee
Richer Sounds extended guarantee: 6 Year TV Guarantee - Free
Manufacturer's guarantee: 1 Year
General
Processor: a11 AI Processor 4K Gen3 - Quad Core
Dimensions
Box Dimensions (mm): W 1879 x H 1130 x D 228
Maximum Stand Width (mm): 520 mm
Wall Mount Required: Vesa 300 x 200
Dimensions Excluding Stand (mm): 1711 x 982 x 47
Dimensions Including Stand (mm): 1711 x 1035 x 267
Weight
Weight With Stand: 27 kg
Weight Without Stand: 23.5 kg
Tuner
Twin Tuners: No
Audio
Speakers: 2 x 10W + 20W Woofer
Audio Enhancement a11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix), Clear Voice Pro, LG Sound Sync
Features
Upscaling: a11 AI Super Upscaling 4K
Dolby Type: Dolby Atmos
Works With: Apple HomeKit, Google Home
Energy Consumption
Energy - kWh/1000h: 87 kwh
Energy Efficiency Rating: D
Energy - HDR kWh/1000h: 260 kwh
HDR Energy Efficiency Rating: G
Power Consumption - Standby: 0.5W
Accessories
Stand: Edge Slope Stand (1 Pole)